Cestujem, cestuješ, cestujeme ... ako dobytok

Autor: Daniela Wawrekova | 31.7.2012 o 22:41 | Karma článku: 7,49 | Prečítané:  1635x

Cestujem. Aj práve teraz. Vlakom, obvyklá trasa KE/BA. Cestujem naozaj často, poslednú dobu čoraz častejše a častejšie. Domov mi chýba. Košice mi chýbajú. Priatelia a známi mi chýbajú. Ale to už odbieham od témy. Späť k tomu cestovaniu. Tentokrát sa povenujem slovenskej MHD. A keďže bývam v BA a niekedy, stále častejšie v KE, tak si to porovnáme. Let´ s go.

Myslím si, že väčšina z nás si zažila jazdu MHD. Predtým, než radšej investovala do autoškoly a ojazdeného auta a tým sa nadobro oslobodila od tejto zaručene najhoršej dennej aktivity. Týmto jedincom blahoželám, pozdravujem ich a prinášam ďalšie dôkazy toho, že urobili dobre.

Nás trpiteľov, tzv.  sweaty sardines, zas motivujem. Vodičák nie je ťažká záležitosť (to len ja mám problém nacúvať 3 garáže za 10 minút). :D

 

Tak teda, moje postrehy a skúsenosti.

19 rokov som žila s košickou MHD a hlúpo som si myslela, že problém starých autobusov a nervóznych šoférov je celoslovenský.  V tom, že s našou mestskou dopravou niečo nie je v poriadku ma presvedčila návšteva Brna a Prahy. Žiadne meškajúce spoje, žiadne 20 minútové čakanie na spoj, žiadne štikače lístkov z čias môjho detstva (také tie kovové, čo vám urobili diery do lístka, kto si ich pamätá?) a už dupľom nie žiadne zúfalé hľadanie toho, kde si kúpiť lístok.

Po tejto skúsenosti si košická MHD odomňa vypočula ešte viac nadávok a dokonca som sa naučila od ďalších , sweaty sardines, aj pár nových.

Košická MHD vedie hneď vo viacerých kategóriách a to sú:

1. vek autobusov - Košická MHD má 89 nových autobusov a 61 starých. Tie nové sú úplne v pohode, až na tých pár  prípadov kedy pripravili cestujúcim pyro show. Doslova.

Dokonca ich nazvali štvorkolesovými fakľami. Ďakujem týmto MHD za kultúrne obohatenie našich nudných životov. K tým starým tu hodím názov nedávneho článku - Výbuch pneumatiky zdemoloval autobus počas jazdy. Len googlite a checkujte foto.

 

2. maximálne vyrovnaní a spokojne žijúci vodiči - Každý máme nejaké povolanie, život, ktorý nás niekedy serie a stretneme cestujúcich, s ktorými by som si rada zahrala hru - ak ho trafíš do hlavy, je to za 50 bodov. Ale ani toto nedáva právo vodičom s nami jazdiť akokeby  mali črevnú chrípku a zúfalo sa snažili dostať k najbližšiemu wecku, aby si neosrali pracovisko.  Dokonca im to nedáva právo jazdiť maximálne mimo cestovných poriadkov a dokonca, toto je najlepšia pasáž, im to nedáva právo vôbec neprísť.

 

Ešte maú cestujúci v BA chuť nadávať na bratislavskú MHD? Ok, tak pokračujeme.

3. rómovia - Áno, je to chyba MHD, že nie je prísnejšia na čiernych pasažierov (a teraz nie som rasistka) a nemám zrovna na mysli kampaň v štýle nálepiek na dverách autobusov. Predstavte si, že si tak ráno cestujete ako sweaty sardine v buse a zrazu pristúpia 4 rómovia s kolínskou značky , chutia mi vaše smeti, a vaše myšlienky na skvelý ranný sex sú ta tam.

 

4. presné načasovanie - Na stránke bratislavskej MHD je anketa - ako dlho sú cestujúci ochotní čakať na spoj. Najviac bodov má možnosť 5 minút. Bratislavčania, naozaj ste lucky ľudia, pretože Košičanom by stačilo, ak by sa z 20 až 30 minútového čakani stalo čakanie 10 minútové a samozrejme by bolo fajn, ak by ten spoj naozaj, naozaj prišiel.

A teraz niečo k prestupom.V BA som zistila, že prestupy sú naozaj skvelá vec. Šetria čas a uľahčujú cestu k cieľu. V KE to skúsili tiež. Good idea, keby sa upravilo aj čakanie pri tých prestupoch, pretože si osobne nemyslím, že 15 minútové čakanie na spoj, ktorý možno nepríde, je najlepšie riešenie. KE  - palec dole.

 

Naj príhody z košickej MHD tento víkend.

Košické trolejbusy sú sami o sebe zážitok. Minule som v takom trolejbuse stála s otvoreným dáždnikom nad hlavou a nechala sa osviežovať pokojným košickým dáždikom. Košice majú zjavne problém s hlodavcami alebo čo.

Tentokrát sa to zaobišlo bez dáždnika, pretože som sa tým trolejbusom nikam ani nedostala. Poslušne som si štikla eurový lístok a stála a stála a stála.. Po 10 minútach čakania som zakývala šoférovi a dúfala, že pochopil môj výraz,ktorý vravel, že je to chumaj, keď ani nepovie, že má poruchu, ani nič a sedí si na zadku (asi tá črevná chrípka a bál sa postaviť). Po mne začali vychádzať ďalší cestujúci, ktorí pochopili, že tejto jazde je koniec. Najlepšia bola pani, ktorá celá šťastná dobehla na trolej a mojou úlohou bolo zotrieť jej úsmev z tváre. Urobila som, čo bolo treba, hodila posledný vražedný pohľad na vodiča a nastúpila na spoj s vierou, že ma dostane domov. Dostal.

 

Príhoda č. 2. Pokiaľsi dobre pamätám, na vodičák musíte mať aj potvrdenie od očného, že vidíte a neobštíte si nohu pri čúraní či dokonca niekoho iného (okrem prípadov, kedy ste to urobili zo srandy, ale koho už toto baví?). Tento vodič buď chýbal alebo má proste divné chute, pretože dav nastupujúcich ľudí si nevšimol a zatvoril dvere. Áno, počas nastupovania! Dokonca sa aj pohol, že ide preč. Len si nie som istá, či ho zastavil kopanec do dverí od pubertiaka alebo asi 10 nasratých pohľadov.

 

Bratislava sa baví? Dúfam. Naozaj si môžme blahoželať, že naší šoféri čakajú, dodržiavajú rozvrh, že naše autobusy sú v lepšom stave (čo ten mercedes čo jazdí z letiska? Minule na ceste domov som sa cítila ako v inom svete). Áno, nájdu sa prípady šoférov s ťažšou nohou, či jazdiaci rally (vodiči 65 milujú vyberanie zatáčok v plnej rýchlosti - samozrejme plne naložený, inak to nie je taká fun). Aj takí, čo vstali ráno ľavou nohou, ale úprimne?

Radšej budem počúvať tie neskutočne otrávne telky s blábolmi a hrozný vkus 18 ročných blbcov nabiehajúcich si na nedoslýchavosť v bratislavskej MHD ako každý deň dúfať,  či nepomôžem svojmu veľkému zadku a neprejdem sa v Košiciach.

 

Vaša sweaty sardine :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?